Mar 152010
 

romanacilimi_erdogan_501Başbakan İstanbul’daki Roman buluşmasında “Sizler Rom’sunuz, insansınız, cansınız. Roman kardeşlerimsiniz” dedi. “Parasız eğitim” pankartı açan iki genç gözaltına alındı. Romanlar ayrımcılığın son bulmasını istedi; Erdoğan “100-120 TL taksitle ev vereceğiz” dedi.

İstanbul Abdi İpekçi spor salonundaki Roman buluşmasında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salonda toplanan 10 binden fazla Roman’a “Dertlerinizin, sorunlarınızın farkındayız “dedi.

Erdoğan, dünkü (14 Mart) konuşmasında “Kasımpaşa, Kulaksız’da, siz değerli kardeşlerimin içinde doğdum. Orada beraber büyüdük” dedi; “Her ne derlerse desinler sizler Rom’sunuz, yani insansınız, yani cansınız. Sizler benim Roman kardeşlerimsiniz” diye konuştu.

“Bu bahar, acıların bal eyleneceği, kırgınlıkların tamir edileceği, küskünlüklerin giderileceği, baharın bahar gibi yaşanacağı bir bahar” diyen Erdoğan “Devletin kadrolarında Romanlara yer yok diyen ilkel zihniyeti, ayaklar altına aldıklarını” söyledi.

Romanlar “Ayrımcılık son bulsun”, Erdoğan “taksitli ev satışı” dedi

Erdoğan’ın Romanların sorunlarına ilişkin somut haberiyse Toplu Konut İdaresi’nin yaptığı konutların taksitle satışıydı:

“Ben artık Roman kardeşimi çadırlarda, derme çatma binalarda görmek istemiyorum. İnşallah değişik yerlerinde Roman kardeşlerimiz için bu konutlardan yapacağız. Ve bunları peşinatsız ayda 100 lira, 120 lira taksitle 20 yıl gibi bir vadeyle vereceğiz.”

Erdoğan Bursa Karacabey’de, Edirne’de, Keşan’da, Sakarya’da, Afyon Dinar’da, Balıkesir Bandırma’da, Bursa Mustafakemalpaşa’da, Eskişehir merkez, Kütahya Altıntaş ve Tavşanlı, Tekirdağ merkez ve Aydoğdu’da 3 bin 408 konutun yapımının başladığını söyledi.

Radikal’den Serkan Ocak‘ın haberine göre, ırkçı saldırıdan sonra ilçeyi terk etmek zorunda kalan Selendili Romanlar “Irkçı Selendi” pankartıyla salona geldi; Selendi’deki zararlarının karşılanmadığını söyledi.

Romanlar ayrımcılığa son verilmesini, ev ve işlerinin olmasını isterken,Vesile Yanar “Zor geçiniyoruz. Erdoğan oylarımızla başbakan oldu. Bizleri unuttu. Şimdi yeniden hatırladı. Çünkü seçim yaklaştı” diye konuştu.

İzmir Romanları Fayton Kültürü Derneği Başkanı Gökmen Dunar “Sosyal hayata katılmak ve eşitlik istiyoruz. İkinci bile değil, üçüncü sınıfız. Emniyet bizi hâlâ potansiyel suçlu görüyor” diyerek ayrımcılığa dikkat çekti.

Arus: İnsanca yaşamak istiyoruz

Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus konuşmasında “Mahallelerimizde insanca koşullarda yaşamak istiyoruz. Oraya buraya sürülmeden, insanca onurumuzla yaşamak istiyoruz. Sosyal iyileştirme istiyoruz. Sağlık güvencesi, iş, okul istediğimiz için buradayız. Bir de dünyadaki diğer kardeşlerimiz için iyi şeyler istiyoruz” dedi.

Arus gazetecilere de seslendi:

“Bizim de çocuklarımız büyüyünce, sizin çocuklarınız gibi ‘doktor, mühendis, polis, öğretmen, tarihçi, profesör, hatta Başbakan olacağım’ desin diye, bu yollar açılsın diye buradayız. Basın mensupları, yarın sadece ‘oynadılar’ diye yazmayın. Meramımızı ve önümüzü açmanın yollarını da yazın. Bizim de hayallerimiz olduğunu, canımız acıdığında bizim de ah dediğimizi yazın.”

“Parasız eğitim” diyen gençlere gözaltı

Erdoğan’ın konuşması sırasından iki genç “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” pankartı açtı; gözaltına alındı.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından bir konser veren Kibariye, “Başbakanım 10 numara adamsın”dedi. (TK)

Kaynak: Bianet

http://www.bianet.org/bianet/siyaset/120662-erdogan-in-roman-acilimi-taksitle-toki-evleri