Eki 042013
 

490-254Uluslararası Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri çerçevesinde 5-6 Ekim’de İstanbul’da Tünel’de Kardeş Türküler’den Fehmiye Çelik ve Tahribad-ı İsyan grubunun olduğu flashmob etkinliği olacak.

Uluslararası Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri çerçevesinde 5-6 Ekim’de İstanbul’da flashmob*, film gösterimi ve söyleşi düzenlenecek.

Avrupa’da 15 ülkede EGAM (Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareket) öncülüğünde 5-6 Ekim Romanlarla Dayanışma günü olarak kutlanıyor.

Bu yıl da Sosyal Değişim Derneği ve Sıfır Ayrımcılık Derneği ile bu etkinliğin İstanbul ayağı yapılacak.  

Etkinliğin amacı Avrupa ve Türkiye’de Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda farkındalık yaratmak ve konuya dikkat çekmek.

Son günlerde bir yandan demokratikleşme paketinde Romanların durumunda iyileştirme sağlayacak düzenlemeler yer alırken, yoksulluk, konut sorunu, işsizlik, eğitim sorunu, ayrımcılık ve sosyal yaşama katılım gibi Romanların günlük sorunları devam ediyor.

Yakın zamanda Romanlara yönelik İznik’te yaşanan linç girişimleri, Bursa’da yetkililerin hazırladığı ve Romanları bir “tehdit” ve “risk” olarak gösteren, rapor; aynı günlerde Çanakkale’de bir okulda Roman çocukların tecrit edilerek, ayrımcılığa uğraması medyaya yansımıştı.

Etkinliği düzeneyenler, bu iki örneğin Romanların Türkiye’de her gün yaşadıkları sorunların çok küçük bir kesiti olduğunu belirterek Romanlara yönelik ayrımcılığa “Dur” demek için,belirtiliyor.

Ekinlik kapsamında, 5 Ekim 2013, Cumartesi günü saat 17.00‘de, Türkiye’de Çingenelerin  yaşamlarını anlatan “Buçuk” belgeseli gösterilecek**.

Gösteriminin ardından, yönetmen Elmas Arus ile belgesel ve Türkiye’deki Romanların güncel sorunları üzerine bir söyleşi yapılacak.

6 Ekim Pazar günü de Tünel’de saat 14:00’te Kardeş Türküler’den Fehmiye Çelik ve Sulukuleli gençlerin kurduğu Tahribat’ı İsyan rap gurubunun katılacağı müzikhal bir falshmob yapılacak.

* Flashmob: FlashMob etkinlikleri, kalabalık kamusal alanlarda kimsenin beklemediği ancak katılımcılar tarafından önceden belirlenmiş bir anda insanların bir araya gelip kararlaştırdıkları eylemi yaptıktan sonra dağılması esasına dayanır.

** Yer: Bağlam Yayınları salonu

Adres: Meşrutiyet Caddesi, Avrupa Pasajı, No: 8, Kat: 2, Galatasaray – Beyoğlu / İstanbul

Kaynak: Bianet

http://www.bianet.org/bianet/toplum/150407-roman-ayrimciligina-karsi-flashmob?bia_source=twitter&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter