Eki 072013
 

Romanim-burdayim-sosyal-degisim-dernegi-300x2255-6 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Uluslararası Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen etkinlikler sona erdi. Avrupa’nın 15 ülkesinde eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikler kapsamında, Türkiye’de Romanların yaşamlarını ve sorunlarını anlatan “Buçuk” adlı belgesel film gösterimi gerçekleştirildi. Filmin yönetmeni ve Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus ile düzenlenen söyleşi, Romanların sorunlarına ilişkin önemli tartışma ve katkılara sahne oldu.

Pazar günü İstanbul Tünel Meydanı’nda gerçekleştirilen müzikal etkinlik ise Roman sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra, Roman müzisyenler, çiçekçiler ve insan hakları aktivistlerinin katılımıyla oldukça renkli geçti. Etkinliğe katılan kurumlar ve gruplar arasındaTahribad-ı İsyan rap müzik grubu, Tarihi Balat Fasıl Roman Grubu, Roman Müzisyen ve Sanatçılar Yetiştirme ve Geliştirme Derneği, Bursa Karacabey Romanları Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği, Dolapdere Roman Derneği; katılan isimler arasında ise Roman aktivistiSezgin Büyüktuna, Volkan Kümicin, Ana Oprisan, Sulukule Gönüllüleri’nden Funda Çelik, Global Dialogue temsilcisi Nurcan Kaya, Olof Palme Vakfı temsilcisi Helin Şahin gibi isimler vardı.

Bu etkinlik çerçevesinde Romanların sorunlarına dikkat çekilmeye çalışıldığını belirten Sosyal Değişim Derneği Genel Sekreteri Levent Şensever, Romanların çözüm bekleyen acil sorunları konusunda gerek kamu görevlilerine gerekse hükümete büyük görevler düştüğünü ve bu doğrultuda sivil toplum kuruluşları olarak bu tür çabalarını sürdüreceklerini belirtti.

Tünel’deki etkinlik Romanların haklarının sağlanması doğrultusunda basın metninin okunmasıyla sona erdi. Sosyal Değişim Derneği ve Sıfır Ayrımcılık Derneği adına okunan ortak basın metninde şu görüşlere yer verildi: “Romanların günlük yaşamlarında katlanılmaz boyutlara ulaşan ayrımcılık ve bunun yol açtığı olumsuz sonuçlar konusunda hükümet ve kamu kurumlarını üstlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeye davet ediyoruz. Yakın zamanda açıklanan hükümetin yeni açılım paketinde, Romanların durumunda iyileştirme sağlayacak düzenlemeler olacağı belirtiliyor. Bu tür düzenlemeler Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda her ne kadar iyileşme sağlasa da, sorunun çözümüne ilişkin uzun vadeli ve bütünlüklü bir mücadele stratejisi ve programı gerekiyor.”

romanlarla-dayanisma-etkinlikleri-300x225