Eki 062013
 

roman dayanışmaUluslararası Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri kapsamında Roman vatandaşlar Beyoğlu Tünel Meydanı’nda renkli görüntüler sahneledi. Demokratikeleşme paketine de değinen Romanlar, gelişmelerin iyileştirme olacağını ancak sorunlara kesin çözüm getirmeyeceğini savundu.

Tünel Meydanı’nda toplanan Roman vatandaşlar, Uluslararası Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri kapsamında gösteri düzenledi. Müzik eşliğinde eğlenen Romanları çevredeki vatandaşlar da ilgiyle izledi. Rap müziği de sahneleyen Romanlar daha sonra basın açıklaması yaptı. Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Sosyal Değişim Derneği adına yapılan açıklamayı Elmas Arus okudu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Romanların ayrımcılığa maruz kaldığını iddia eden Arus, Türkiye’de de belli bölgelerde kentsel dönüşüm projeleriyle sosyal yaşam alanlarından dışlandıklarını ileri sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketine de değinen Arus, “Yakın zamanda açıklanan hükümetin yeni açılım paketinde, Romanların durumunda iyileştirme sağlayacak düzenlemeler olacağı belirtiliyor. Bu tür düzenlemeler Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda her ne kadar iyileşme sağlasa da sorunun çözümüne ilişkin uzun vadeli ve bütünlüklü bir mücadele stratejisi ve programı gerekiyor.” dedi. Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

http://www.cihan.com.tr/news/Romanlar-Paket-iyilestirme-yapar-ama-kesin-cozum-olmaz-CHMTE0MDk3Ny8x