Şub 032014
 

20140203_155166Elazığ Valiliği tarafından dezavantajlı gruplara yönelik çıkarılan Sosyal Risk Haritasıyla ilgili çalışmalara hız verildi. Bu kapsamda Elazığ’da yaşayan roman vatandaşların sorunlarına Elazığ Valisi Ömer Faruk KOÇAK öncülüğünde çözüm aranacak.

Romanların sorunlarıyla ilgili Türkiye ve Dünya genelinde çalışmalar yapan Roman kökenli Türk Yönetmen Elmas ARUS, Elazığ’da yaşanan romanlara destek olmak amacıyla bir dizi çalışma gerçekleştirecek. Valilik toplantı salonunda ARUS ve beraberindeki heyeti ağırlayan Elazığ Valisi Ömer Faruk KOÇAK, dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalara destek olacaklarını ifade etti.

Vali KOÇAK, dezavantajlı gruplara destek vermek amacıyla Elazığ’a gelen yönetmen ARUS ve beraberindeki heyetle birlikte valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. ARUS’un çalışmalarının önemli olduğuna vurgu yapan Vali KOÇAK, bu çalışmaların Avrupa ülkelerine de ayna tuttuğunu kaydetti.

Romanların ve Çingene olarak tabir edilen tüm kesimlerin sorunlarını çözebilmek için mücadele ettiğinin altını çizen ARUS kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapılacak ortak çalışmalar neticesinde toplumdaki dezavantajlı grupların sorunlarının daha kolay çözüme kavuşabileceğini ifade etti.

Roman kökenli Türk yönetmen Elmas ARUS, Türkiye ve yurt dışında Romanların yaşam koşullarına yönelik yaptığı katkıdan dolayı Avrupa Konseyi tarafından ödüllendirilmişti. ARUS ve beraberindeki heyet 4 Şubat Salı günü Elazığ’da bazı incelemelerde bulunacak.

03.02.2014

Kaynak: Son Nokta 23

http://www.sonnokta23.com/haber-7027-elazig_romanlarin_sorunlarina_cozum_arayacak.html