Şub 042014
 

sosyal-risk-haritasi-calismalari-devam-ediyor_hbr_02Avrupa Konseyi`nde İsveçli diplomat Raoul Wallenberg adına düzenlenen insani yardım ödülünü kazanan Roman kökenli Türk yönetmen Elmas ARUS, Sosyal risk haritası çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla Elazığ’a geldi.

Vali Ömer Faruk KOÇAK tarafından hayata geçirilen “Sosyal Risk Haritası” çalışmaları kapsamında ilimizde yaşayan Roman kökenli vatandaşlarımızın sorunlarının tespit edilmesi çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Elazığ’a gelen yönetmen Elmas ARUS, Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği Daire Başkanı Dr. Elif Ekmekçi, Tunceli ve Elazığ da yaşayan romanların temsilcileri Halil Gerçek ve Yılmaz ESER Vali Ömer FARUK KOÇAK’ı ziyaret etti.

Ziyarette bir değerlendirme yapan Vali Ömer Faruk KOÇAK; Elmas ARUS,Türkiye de Roman kökenli vatandaşlarımızın problemleriyle ilgili yaptığı “BUÇUK” filmiyle İsveçli diplomat Raoul Wallenberg adına düzenlenen insani yardım ödülünü ilk defa alan yapımcıdır. Dr. Elif EKMEKÇİ hanımefendi de Sağlık Bakanlığı’nda Avrupa birliğiyle olan ilişkileri 4.5 yıl birlikte yürüttüğümüz Sağlık Bakanlığı Uluslar Arası İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Daire Başkanı. Her ikisi de Valiliğimizin davetlisi olarak ilimizde yaşayan roman kökenli vatandaşlarımızın problemleri ve yaşadığı sıkıntılarla ilgili olarak bu zamana kadar yaptığı çalışmaların tecrübelerini bizimle paylaşarak roman kökenli vatandaşlarımızın yaşadığı yerleri ziyaret edip onların problemlerini yerinde tespit ederek daha önce başlatmış olduğumuz Sosyal Risk Haritası içerisinde büyük ölçüde yer alacak çalışmaları yapmak üzere buraya geldiler. Ben ödülünü yeni alarak Türkiye’ye dönmesine rağmen buraya gelerek çalışmalara katılan Elmas ARUS’a teşekkür ediyorum. Biz hem kendisiyle hem de burada yaşayan vatandaşlarımızla ortak çalışma yaparak elimizden geldiği kadar dezavantajlılık durumlarını ortadan kaldırmaya yönelik çözümler üretmeye gayret edeceğiz.”dedi.

Elazığ da başlatılan sosyal risk çalışmasının kendi çalışmalarına çok önemli bir katkıda bulunacağını belirten Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği Daire Başkanı Dr. Elif Ekmekçi; Burada bulunmamızın sebebi Roman vatandaşlarımıza yönelik 4 bakanlık ve Elmas ARUS’un başkanlığını yaptığı 32 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla başlattığımız Kamu-STK diyalog grubunun çalışlarına bir yenisini ve en önemlisini eklemek. Sayın Valimizin desteğiyle 2 yıldır devam eden çalışmaları tüm Avrupa birliğine ve Avrupa Birlik Komisyonu’na sunma imkanı bulduk. Ancak bakanlık merkezli yaptığımız çalışmaların yerelde bir uygulamasını bugüne kadar yapamamıştık. Burada başlatılan çalışmaların büyük katkısıyla bunu Elazığ da uygulamaya geçirerek olumlu sonuçları elde etme imkanımız olacak. Dünya Sağlık Örgütünün desteği ve katkılarıyla Elazığ da yürütülen çalışmalar bizim çalışmalarımız için çok önemli bir temel oluşturuyor.”dedi.

Elazığ da yaşayan Roman vatandaşlarla görüşmek üzere Elazığ’a Gelen Elmas ARUS kendilerini Elazığ’a davet ettiklerinden dolayı Vali KOÇAK’a teşekkür ederek, çalışmalarımızın temeli olan dezavantajlı grupların dezavantajlılık durumlarının ortadan kaldırılması adına yapılacak olan bu çalışmanın içinde olmaktan çok mutlu ve gururluyum. Sayın Valimizle, kamuda sıfır ayrımcılık derneği olarak Kamu-STK diyalog grubu projesinde istişarelerimiz olmuştu. Biz bu projenin yerel ayağının da devam ettirilmesi gerektiğini düşünerek 2013 senesinde 5 ilimizde çalışmalar yürüttük. Fakat yaptığımız çalışmaların yerel de karşılığının olmadığını gördük. Sayın Valimizin bu çalışmayı başlatmasıyla bunun karşılığını göstermesi bizi ayrıca motive etti ve heyecanlandırdı. Roman açılımıyla birlikte romanlar ciddi anlamda görünür oldu. Fakat Elazığ da yaşayan romanların sorunlarının görünür olması bu sorunlara kamu kurumlarıyla işbirliği çerçevesinde bu çözümün uygulaması bizim için çok önemli. Bu işbirliği Türkiye deki birçok ile örnek olabilecek bir çalışma olduğunu ifade etti.

Ziyarette Tunceli ve Elazığ da yaşayan Romanların temsilcileri Halil Gerçek ve Yılmaz ESER de Romanların sorunları hakkında bilgi verdi.

04.02.2014

Kaynak: Artı Eksi Haber

http://www.artieksihaber.com/sosyal-risk-haritasi-calismalari-devam-ediyor/