May 012014
 

bucuk-300x217BUÇUK 

2010 / 60 dakika
Yönetmen: Elmas ARUS ve H.Haluk ARUS
Senaryo: Semih Dindar
Müzik: Universal Jingle ve Gayda İstanbul
Görüntü Yönetmeni: Haluk Arus

Tarih: 3 Mayıs 2014, Cumartesi
Saat: 18.30
Yer: İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Sergi ve Eğitim Salonu
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi, No: 185/102 Aksoy Apt. Alsancak – İzmir

» Giriş ücretsiz ve herkes açıktır.

Özet

Eski ama hâlâ kullanılmakta olan tabire göre, dünyanın yetmiş iki milletinin yanında Romanlar “yetmiş iki buçukuncu” milleti oluşturuyor. Buçuk, kendisi de Roman kökenli olan Elmas Arus ile eşi Haluk Arus’un Türkiye’nin yedi bölgesine yaydıkları, otuz sekiz ili kapsayan, Romanlar üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma. Belgesel Çingeneleri, Türkiye’nin her yanındaki Romlar, Lomlar ve Domların yaşamları, kültürel farklılıkları, sosyal düzenleri, gelenekleri ve kendi aralarındaki çelişkilerini, sosyal, kültürel ve ekonomik açmazlarını anlatıyor.

Elmas ARUS

1979 Amasya doğumlu. Trakya Üniversitesi Radyo Televizyon Yayıncılığı Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite yıllarında Roman olmasından kaynaklı Romanlar konusuna ilgi duymaya başladı ve Buçuk adlı belgeselle ilgili çalışmalara o dönemde başladı.

H.Haluk ARUS

1971 İstanbul doğumlu. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Radyo TV Tekniği Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli dizi filmlerde kurgucu olarak görev yapmaya başladı. Eşi Elmas Arus ile birlikte ilk filmleri olan <Göçün Türküsü> nü 2008 yılında tamamladılar. 

Filmleri 

Göçün Türküsü  (2008)
Buçuk (2010)
Dergâha Yolculuk (2010)

Kaynak: http://www.sosyaldegisim.org/2014/04/izmirde-romanlarin-yasamini-anlatan-film-gosterimi-bucuk/