Haz 182014
 

İSTANBUL (DİHA) – Afet Yasası kapsamında 2006 yılında “riskli alan” ilan edilmesi üzerine yüzlerce ailenin kentsel dönüşüm sonucu terk etmek zorunda kaldığı İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Sarıgöl mahallesini ziyaret eden Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Sosyal Değişim Derneği üyeleri, mahalle halkının sorunlarını dinleyip, hakları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Sosyal Değişim Derneği üyeleri, 6306 Sayılı Afet Yasası kapsamında İstanbul’da “riskli alan” ilan edilerek kentsel dönüşüm projelerine açılan bölgelerde yaşayan yurttaşlara dair bilgilendirme çalışmalarına, 2006 yılında AKP’li Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından “riskli alan” ilan edilen Sarıgöl mahallesinden başladı.
Dereiçi Çağrı Cami’nde halk toplantısı gerçekleştiren aralarında mimar ve mühendislerinde bulunduğu dernek üyeleri mahalle sakinlerini hakları konusunda yönünde bilgilendirip, sorunlarını dinledi.

‘Onların amacı insanları zorla sokağa atmaktır’

Toplantıda söz alan mahalle sakinleri, evlerinin yıkılmasını istemediklerini, yıkıldığı takdirde gidecek yerlerinin olmadığını anlattı. Bir oğlu engelli olan, kendisi de kalp hastası olan 7 çocuk sahibi Kamile Demircioğlu adlı yurttaş, evinden çıkmayacağını, mahallesini terk etmeyeceğini belirtti. İnsanların zorla dışarıya atılmasının planladığını söyleyen Halil İbrahim Aslan adlı yurttaş ise engelli olduğunu bu sebeple sadece kendi mahallesinde çalışabildiğini söyledi.

Meclis’e seslerini duyuramamaktan yakınan Aslan, evlerinden edilmek istenmelerine dair tepkisini “Engelliyim ve 3 ayda bir maaşımı alıyorum. Elimizden geldiği kadar geçiniyoruz burada. Ben şimdi kiraya çıktığımda o kadar parayı nereden getireceğim. Başbakan, bu insanlar ne haldedir diye gelip görmedi. Onların amacı insanları zorla sokağa atmaktır” diyerek dile getirdi.

‘Riskli alan ilan edildiği günden beri kimse mutlu değil’

2006 yılında “risk alanı”nın ilan edildiği günden beri kimsenin mutlu olmadığını ifade eden Şadi Çatı adlı yurttaş da giden komşularının Roman oldukları için gittikleri yerlerde sürekli hakaretlere maruz kaldığını söyledi. Çatı, gönderilmek istendikleri apartmanların kirasını ödeme güçlerinin olmadığını da söyledi. Yine mahallede yaşayanların çoğunun orada doğduğunu ve kendi kültürlerini kaybetmemek için başka yerlere gitmek istemediklerini de sözlerine ekledi.

Sorunları Avrupa Parlamentosu’na taşınma önerisi

Mahalle sakinlerini dinleyen Sosyal Değişim Derneği üyesi mimar Korhan Gümüş ise mahalle sakinlerine neler yapabileceklerine dair önerilerde bulundu.

Özellikle, kamuoyu oluşturarak halkın desteğini almaları gerektiği konusunda önerilerde bulunan Gümüş, verilen kararın AB normlarına göre hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti. Mahallede yaşayan insanların kapitalist mantığa göre davranmamalarından dolayı belediyenin yok sayan bir tavrı olduğunu kaydeden Gümüş, durumu uluslararası platforma taşıyabileceklerini ifade ederek, “Birtakım sergilerle buradaki yaşamı anlatan bir şeyler yapılabilir. Buranın sorunlarını Avrupa Parlamentosu’na taşınmasını öneriyorum” dedi.

Olayın sadece mahallenin sorunları değil, kendilerinin de sorunu olduğunun altını çizen Gümüş, gerekirse durumu AİHM’e taşıyacaklarını söyledi. Gümüş’ün konuşması sırasında mahalle halkı sık sık “Biz hakkımızı helal etmiyoruz onlara” diyerek “kentsel dönüşüm” yapanlara tepki gösterdi.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

18.06.2014

Kaynak: DİHA

http://www.diclehaber.com/tr/news/content/view/407077?from=1515596325