'BUÇUK-THE HALF' Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Anasayfa

Haberler

'BUÇUK-THE HALF' Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Haberler
'BUÇUK-THE HALF' Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Tarlabaşı Toplum Merkezi Gönüllü Etkinlikleri kapsamında 13 Şubat Cuma günü saat 16:00'da Elmas ve Haluk Arus'un yönetmenliğini gerçekleştirdiği 'Buçuk-TheHalf' belgeselinin gösterimi gerçekleştirilecektir.

Gösterimin ardından derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Çetinkaya ile ''Türkiye'deki Roman Grupları ve Romanlara Yönelik Ayrımcılık' başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Etkinlik Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi'nin Cihangir'de bulunan mekanında gerçekleştirilecek. Mekan desteğinden ötürü Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi'ne teşekkür ederiz.

Adres: Kuloğlu Mah. Güllabici sokak No:16 Daire:3 (girişin üstü) Cihangir
Tüm ilgilileri Cuma günü bekliyoruz!

http://www.sarm-nvrc.org/
http://tarlabasi.org/

Not: Belgeselin süresi 1 saat ve İngilizce alt yazılı
iletişim ve sorularınız için: nurgul.ttm@gmail.com

Belgesel Hakkında:

Eski ama hala kullanılmakta olan tabire göre, dünyanın yetmiş iki milletinin yanında Romanlar "yetmiş iki buçukuncu" milleti oluşturuyor. Buçuk, kendisi de Roman kökenli olan Elmas Arus ile eşi Haluk Arus'un Türkiye'nin yedi bölgesine yaydıkları, otuz sekiz ili kapsayan, Romanlar üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma. Belgesel Çingeneleri, Türkiye'nin her yanındaki Romlar, Lomlar ve Domların yaşamları, kültürel farklılıkları, sosyal düzenleri,
gelenekleri ve kendi aralarındaki çelişkilerini, sosyal, kültürel ve ekonomik açmazlarını anlatıyor.

According to an old saying, there are seventy-two nations in the world and the Gypsies (Roma) constitute the "seventy-two and a half" nation of the world. Haluk Arus' and his wife Elmas Arus' (who is also of Roma origin)
documentary The Half is a comprehensive film about Gypsies of 38 cities in seven different regions of Turkey. Gypsies from all over Turkey, the Roms, Loms, Doms recount their lives, cultural differences, social compositions, traditions, contradictions and also their social, cultural and economic deadlocks.

Yönetmenler Hakkında:

Elmas ARUS

1979 Amasya doğumlu. Trakya Üniversitesi Radyo Televizyon Yayıncılığı Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite yıllarında Roman olmasından kaynaklı Romanlar konusuna ilgi duymaya başladı ve Buçuk adlı belgeselle ilgili çalışmalara o dönemde başladı.

H.Haluk ARUS

1971 İstanbul doğumlu. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Radyo TV Tekniği Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli dizi filmlerde kurgucu olarak görev yapmaya başladı. Eşi Elmas Arus ile birlikte ilk filmleri olan nü 2008 yılında tamamladılar.