Arus Roman Öğrencilerle Buluştu

Anasayfa

Haberler

Arus Roman Öğrencilerle Buluştu

Haberler
Arus Roman Öğrencilerle Buluştu

“Buçuk” belgeseliyle Raoul Wallenberg insani yardım ödülü alan Yönetmen ve Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus Edirne'de Roman çocukların ağırlıklı olarak eğitim gördüğü Fevzipaşa İlkokulu'nu ziyaret etti.

Okula gelişte öğrencilerdin sevgisi ve coşkusuyla karşılanan Elmas Arus burada birde konuşma yaptı.

Elmas Arus konuşmasında,”Birçok başarılı olan Roman vatandaşımız eğitim hayatında, eğitimin devamında gerekli koşulların oluşmasını ayrımcılığın engelleyeceğini düşündükleri için kendilerini ortaya koyamıyorlar belki de  İş hayatına geldikleri zaman Romanlıktan kaynaklı bir ön yargıyla karşılaştıkları zaman işe erişimlerini veya işte başarılarının ortadan kaldırılması, bu etiketi taşımak istemedikleri için ortaya çıkmıyorlar. Dolayısıyla ne kadar Elmaslar olsa da ortaya çıkmadıkları sürece büyük bir problem. Asıl bizim bunların neden ortaya çıkamadığını, görülmediğini tartışmamız gerekiyor. Neden ortaya çıkamıyorlar, çünkü müthiş bir toplumsal ön yargı var, dışlanma var.

Romanlarla ilgili bir eğitim stratejisinin belirlenmesi lazım, istihdam politikalarının belirlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde söylemden öteye gitmez bütün yapılanlar. Roman meselesi sadece politika malzemesi olmaması gerekiyor. Bu mesele sosyal bir mesele ve toplumun her kesiminin meselesi.

Her grubun kendine göre farklı tepkileri oluyor. Geçen gün Ermeni okullarına gitmiştim, oradan davet ettiler. Romanlarla ilgili çalışmaları farkındalık eğitimleri içinde görüyorlar. Herkes kendinden bir şey buluyor. Yani Romanların yaşadığı mağduriyeti, bir şekilde mağdur olan gruplar kendinden bir şey bularak sahipleniyorlar. Mesela öğretilmiş bir Roman imgesi var. İşte Romanların kötülüğüne dair birçok hikayeyle büyütülüyor yeni nesil. Gittiğimiz okullarda, yaptığımız söyleşilerde aslında biz bu hikayelere müdahale ediyoruz, algıyı kırıyoruz ve değiştirmeye çalışıyoruz. Gerçekten çok pozitif tepkiler alıyoruz ve fark ediyorsunuz zaten, bütün ön yargılar birbirini tanımamaktan kaynaklı.

Dizilerde aslında gerçekçi olmayan bir imge yaratılıyor. Bir popüler kültürle yoğrulmuş ama toplumun kültürüyle alakası olmayan bir hikaye yaratılıyor ve bu hikaye topluma ciddi bir şekilde zarar veriyor. Zaten kırılgan bir grup, zaten ön yargılar var, zaten ayrımcılık var ve zaten yoksulluk var. İşte bu yoksulluğun üzerinden hikayeler uydurarak ayrımcılığı, önyargıyı pekiştirerek para kazanıyorsun. Bu çok acı bir şey. Toplumun bir adım ileri gitmesi için çaba göstermek yerine tam tersi, var olan durumdan daha geri gitmesi için toplumda olumsuz bir algı yaratıyorsunuz bu çok tehlikeli bir şey. Bu dönüp dolaşıp, yine toplumun başına bela olarak gelir”dedi.

Roman Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Turan Şallı’da , “Derneğimiz ve Fevzipaşa ilkokulu okul aile birliği Fevzipaşa ilkokulunda bulunan çocuklara yönelik kariyer günleri kapsamında roman asıllı yönetmen Avrupa Konseyi “Raul Wallenberg" Ödülü alan Elmas Arus’u  okulumuza davet ettik. Kendisi  buçuk belgeseli ve söyleşiye katıldı.Biz kendisinin burada olmasından onur duyduk.Teşekkür ediyoruz” dedi.

20.01.2015

Kaynak: Edirne Son Haber

 

http://www.edirnesonhaber.com/haber/10967/arus-roman-ogrencilerle-bulustu.html