Başkanımız Elmas Arus'un Koronavirüsle İlgili Çözüm Önerileri

Anasayfa

Haberler

Başkanımız Elmas Arus'un Koronavirüsle İlgili Çözüm Önerileri

Haberler
Başkanımız Elmas Arus'un koronavirüsle ilgili çözüm önerileri şu şekilde :
???? Israrla "Evde kalın." deniyorsa buna yönelik çözüm üretilmeli. Günü kurtarmak için çalışan toplum, bir gün çalışmasa aç kalabilir. Hiç değilse şu süreçte, mahallelerde sıcak yemek dağıtılmalı. Aileler hem yeterli beslenir hem de evden çıkmaya mecbur kalmaz.
???? Çoğu mahalle fatura borçlarından dolayı susuz veya elektriksiz. Olağanüstü durum geçene kadar borçlu haneler su ve elektrikten mahrum edilmemeli. Su ve elektrik borçları ertelenmeli.
???? İçinde sabun, şampuan gibi çeşitli temizlik maddelerinin olduğu hijyen kiti dağıtılmalı.
???? Halk sağlığı uzmanları, mahallelere giderek virüsle ilgili toplumu birebir bilgilendirmeli.
???? Mahallelerde dezenfeksiyon artırılmalı, mahalleler normalden daha sık ilaçlanmalı.
???? Toplumun çoğunluğu okuma yazma bilmiyor. Enfekte olduklarında nereye gideceklerine dair kamu spotu şeklinde net bir bilgi verilmeli.
???? Gezici erken tanı merkezleri kurulmalı.
???? Okullar tatil oldu ve ikinci hafta çevrimiçi eğitime geçilecek. Ancak çocukların evinde bilgisayar, internet yok. Sonrasında telafi dersleri yapılmalı.
???? Roman sivil toplum örgütleri, 'Şu sıra düğün yapmayın, toplanmayın' gibi toplumun kodlarına uygun söylemler geliştirmeli.
???? Yerel yönetimler, toplumla yan yana durabilmek için Roman sivil toplum örgütlerini değerlendirmeli ve iş birliği yapılmalı. Örgütler de hizmetlere aracı olmalı.