Belediyenizin Roman İçermesi Alanındaki Çalışmalarını Siz Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Anasayfa

Haberler

Belediyenizin Roman İçermesi Alanındaki Çalışmalarını Siz Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Haberler

“Roman İçermesi – Yerel Yönetimler Puanlama Kartı” aracılığıyla bireyler kendi yerellerindeki yerel yönetimlerin Roman hakları konusundaki performansını ölçüyorlar. 

Çalışma, ERGO Ağı, yerel yönetimlerin Romanların maruz kaldığı dışlanmaya karşı neler yaptıklarını görmek için bir izleme aracı geliştirmiştir. Uygulama, Türkiye’de ve Avrupa’da eş zamanlı olarak Roman hakları alanında çalışan kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor.Türkiye yerelinde ise, Avrupa Komisyonu desteği ile sürdürülen “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumunu Güçlendirmek Üzere Ortak Girişim” projesi kapsamında Sıfır Ayrımcılık Derneği üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bu değerlendirme çalışması sayesinde yerel yöneticileri Roman içermesi, Roman hakları, demokrasi ve iyi yönetişim konularına daha fazla hassasiyet göstermeye yönlendirebilmeyi hedefliyoruz. Sizleri – Roman toplumunun temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve/ya profesyonel ya da gönüllü olarak Roman topluluklarının hayatlarını iyileştirmek için çalışan ve Romanların topluma eşit katılımını savunan Roman ya da Roman olmayan bireyleri – bu aracı kullanarak kendi Belediyenizin performansını değerlendirmeye davet ediyoruz.

Sonuçların objektifliği ve Roman içermesinin görünürlüğü açısından her bölgede, olabildiğince fazla kişiden yanıt alınmasını çok önemsiyoruz. Siz de derneğiniz ve yerel bağlarınız aracılığıyla daha fazla kişinin değerlendirmelerini dahil etmemize yardımcı olarak, Romanların seslerini duyurmamıza destek olabilirsiniz.

Anketi ROMAREACT internet sitesi üzerinden doldurmak için  https://romareact.org/ linkini tıklayın; sağ üst köşedeki sosyal medya imgelerinden birini seçerek sisteme giriş yapın. Ardından https://romareact.org/survey/ linkini tıklayarak açılan sayfada Türkçe  ankete ulaşabilirsiniz. 

Çeşitli nedenlerle ankete ROMAREACT sayfasından erişemeyenler (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3DcrE5Y7OJ1R9ogzKWSi40pEUgpli5FsPtB9A1odHv9RJVA/viewform)  üzerinden yahut anketi fotokopi ile çoğaltarak doldurabilirler. Sıfır Ayrımcılık Derneği’ne ulaşan yanıtlar ekibimiz tarafından siteye işlenecektir.

Anket verilerini derleyen haritayı https://romareact.org/map-view/ sayfasında  görebilirsiniz.

Anketi fotokopi ile çoğaltarak doldurmayı tercih edenler sifirayder@gmail.com hesabından bize ulaşarak dijital kopyasına erişebilirler.