En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Başladı!

Anasayfa

Haberler

En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Başladı!

Haberler
En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Başladı!
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘En Roman Dostu Belediye Başkanı’ kampanyası başvuruları başladı.
 
En Roman Dostu Belediye Başkanı kampanyası, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen, Roma Active Albania ve ERGO Network ortaklığında yürütülen ve Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin Türkiye yürütücüsü olduğu “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Kadınının Değişim Gücü“ projesi çerçevesinde Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve Türkiye’de yürütülmektedir.
 
Ödül, vatandaşlarına inanan ve onlara eşit davranan yerel yetkilileri takdir ediyor. Roman içermesine yönelik tutumları değiştirmeyi amaçlıyor ve Roman topluluklarına güç veren ve ihtiyaçlarını dinleyen yerel makamlara yer veriyor.
 
Kazananlar, "En Roman Dostu Belediye Başkanı" ödülüne başvurmak isteyen belediyelere açık bir yarışma ile seçilecektir. Yarışma Batı Balkanlar ve Türkiye'de eş zamanlı olarak uygulanıyor ve her ülke için bir kazanan olacak.
 
Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Karadağ ve Türkiye'den ödül alan belediye başkanları, 9-11 Nisan 2024 tarihleri arasında Brüksel'de düzenlenen Roman Haftası çerçevesinde DG NEAR'ın üst düzey temsilcileriyle bir araya gelecekleri özel bir etkinliğe katılacaklar.
 
Ödül töreni, yerel yönetimler ve Roman toplulukları arasında güçlendirme, seferberlik ve eşit diyalog felsefesini vurgulayarak, belediyelerin ve Roman toplumunun bir araya gelerek eşit düzeyde diyalog kurabileceği Roman katılımının olumlu örneklerini vurgulayacaktır.
 
Bu ödül için yarışma 8 Şubat -29 Şubat 2024 tarihleri arasında açık olacak. Her ülkede bağımsız bir jüri oluşturulacak ve verilen ankete göre "En Roman Dostu Belediye Başkanı" yarışmasının galibini seçecektir.
 
 Başvuru belgeleri:
 
·        Doldurulmuş başvuru formu
·        Başvuru formundaki yanıtlarınızı destekleyen makaleler, haberler/raporlar/belgeler/protokoller
·        Geri bildirim /Roman Topluluğu'nun belediye ile ilgili değerlendirmesi
·        Fotoğraflar
 
Başvuru formu, 29 Şubat 2024, yerel saatle 23:59’a kadar, Sıfır Ayrımcılık Derneği – Nisbetiye Mahallesi, Fecri Ebcioğlu Sokak, Köşe Apt., No: 31, D:3 1. Levent/Beşiktaş-İstanbul şu adrese postalanabilir;  veya  sifirayrimcilik@sifirayrimcilik.org e-posta adresine gönderilebilir.
 
Başvuru sürecindeki sorularınız için bize ulaşabilirsiniz: 0212 241 02 71
 
Bu faaliyet, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Europe Aid / 162473/DH/ACT/Multi, Proje numarası CN 2019/413-758 olan "Batı Balkanlar ve Türkiye'de Roman Kadınlar DEĞİŞİMİN GÜCÜ" projesi çerçevesinde yürütülmektedir.