Engeller Ötesi Müzik / Music Beyond Barriers Projesi’nin Türkiye Ayağı Tamamlandı

Anasayfa

Haberler

Engeller Ötesi Müzik / Music Beyond Barriers Projesi’nin Türkiye Ayağı Tamamlandı

Haberler
Engeller Ötesi Müzik / Music Beyond Barriers Projesi’nin Türkiye Ayağı Tamamlandı

Merkezi İngiltere'de bulunan Balık Arts Vakfı ve Sıfır Ayrımcılık Derneği ortaklığıyla Avrupa Birliği Erasmus + Programı kapsamında gerçekleştirilen ENGELLER ÖTESİ MÜZİK / MUSIC BEYOND BARRIERS Projesi'nin Türkiye ayağı 25 Ekim – 8 Kasım 2015 tarihleri arasında Şişli Belediyesi'nin desteğiyle İstanbul'da gerçekleşti.

Şişli Kültür Merkezi'nde İngiltere'den gelen gençler ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen Roman gençler müzik atölyeleri gerçekleştirildi. Sinemacı gençler ise projenin tüm aşamalarını içerecek olan belgesel filmin Türkiye çekimlerini yaptı.  Katılımcıların İstanbul yolculuğu ve tüm proje deneyimlerini içeren bu belgesel film sinema ve sanat merkezi gösterimlerinin yanı sıra online olarak da en geniş kitlelerle paylaşılacak.

Müzik atölyelerinin tamamlanmasının ardından ise müzisyen grup 5 Kasım 2015 Akşamı THE MEKAN’da bir konser vermiştir. Çok sayıda kişinin katıldığı konserde Roman müziklerinin de içinde olduğu bir canlı müzik performansı sergilendi.p>Tüm aşamalarında gençlerin aktif rol alması amaçlanan projenin ikinci ayağı ise 2016 yazında İngiltere'nin  ünlü Cambridge şehrinde gerçekleştirilecek. Gençler bu defa 2 haftalığına İngiltere'de buluşarak yine müzik atölyeleri gerçekleştirecek, bir stüdyo kaydı alınacak ve gençlerin tecrübelerini içeren filmin çekimleri tamamlanacak.

Proje kapsamında ayrıca gençlerin Cambridge ve Londra şehirlerinde bulunan Roman ve gezgin toplumlarla bir araya gelmeleri de sağlanacaktır.

Projeye destek veren diğer kurumlar;

Akhisar Roman Federasyonu

Edirne Roman Federasyonu

Diyarbakır Domlar ve Romanlar Derneği

Kültürel Araştırma ve Dayanışma Derneği (LOMDER)

Gaziantep Davulcu ve Zurnacılar Derneği

Kuştepe Roman Çiçekçileri Derneği

Cambridge Belediyesi

University of East Anglia

Independent Film Trust