Erman Toroğlu'nun 'Affedersin Çingene' sözüne RODA'dan tepki

Anasayfa

Haberler

Erman Toroğlu'nun 'Affedersin Çingene' sözüne RODA'dan tepki

Haberler
Erman Toroğlu'nun 'Affedersin Çingene' sözüne RODA'dan tepki

Erman Toroğlu’nun canlı yayında Romanlara yönelik sarf ettiği ırkçı söylemlerine ilişkin açıklama yapan Roman Diyalog Ağı, nefret suçlarının cezalandırılması gerektiğini söyledi.

11.01.2021

Roman Diyalog Ağı (RODA), eski futbolcu ve hakem Erman Toroğlu’nun canlı yayında Romanlara hakaret eden ırkçı söylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bölücü dilin yaşamda yeri olmadığı vurgulanırken, Romanlar hakkında sarf edilen cümlelerin cezalandırılması istendi.

‘SAYGI GÖSTERİLSİN’

Romanların, herkes gibi yaşamda yerleri olduğu ve ırkçılığın kabul edilemeyeceği vurgulanırken “Evet, Çingeneyiz, ancak kullandığı dilin ağırlığını taşıyamayan kişilerin bize yüklediği anlamları barındırmıyoruz. Evet, Çingeneyiz, herkes kadar yalan söylüyor, herkes kadar âşık oluyor herkes kadar nara atıyoruz. Evet, Çingeneyiz, verdiğimiz sözü tutuyor, küsleri barıştırıp, tüm hayatlara saygı duyuyoruz. Evet, Çingeneyiz, her dine, her siyasi görüşe, her kökene saygı gösteriyoruz” denildi.
 
‘BİR AN ÖNCE CEZALANDIRILMALI’ 
 
Açıklamada, Çingenelere hakaret eden Toroğlu’nun derhal özür dilemesi gerektiği ve bir an öce cezalandırılması gerektiği ifade edildi. Toroğlu’nun Türkiye’de bulunan yaklaşık 5 milyon Roman, Dom, Lom ve Abdal grubuna karşı sarf ettiği nefret söylemlerinin önü açılmaması için iktidara çağrıda bulunulan açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın da duyarlı davranması gerektiği belirtildi. 

NE OLMUŞTU?

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica'nın sözleşmesiyle ilgili yaptığı eleştirilere, "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik..." derken, "Affedersin, çingenelik bu" dedi. "Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor" diyen Toroğlu, "Ne bileyim abi, ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya, dilenci diyeyim" dedi.

Artı Gerçek

https://artigercek.com/haberler/roda-erman-toroglu-ve-nefret-suclari-cezalandirilsin?fbclid=IwAR0m62z6nmL2ZSB_-2lnHCIHvfS3XC1yYkPD7icwBBbo6LyUcqi-WmU6xDQ