İsviçreli yazar: Romanlar Almanya'da dışlanıyor

Anasayfa

Haberler

İsviçreli yazar: Romanlar Almanya'da dışlanıyor

Haberler
İsviçreli yazar: Romanlar Almanya'da dışlanıyor

Almanya’da göç konularındaki çalışmaları ile dikkat çeken Göç Konseyi, Sinti ve Romanlar konusunda yeni bir kitap çıkardı.

İsviçreli etnolog Prof. Max Matter’in kaleme aldığı ve "Hiç bir yerde istenmeyenler" başlığını taşıyan kitap Berlin’de tanıtıldı. Max Matter, 2014 yılında Almanya’da Sinti ve Romanların göçü ile ilgili sert tartışmaların yaşandığını ve bu konuda toplumda büyük önyargıların bulunduğuna dikkat çekti. Matter, Sinti ve Romanların yaşadıkları yerleri terk etmelerinin bulundukları yerlerde fiili saldırı ve dışlamalara maruz kalmalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Sinti ve Romanların tek bir gruptan oluşmadığını söyleyen yazar, bu iki grubun ortak özelliğinin ise bulundukları yerlerde ayrımcılığa maruz kalması olduğunu kaydetti. Almanya’da 513 bin civarında Romanya ve Bulgaristan vatandaşının yaşadığına dikkat çeken yazar, bunların ne kadarının Sinti ve Roma olduğunun bilinmediğini, tahminlerin ise 70 ila 80 bin arasında değiştiğine dikkat çekti.

Prof. Klaus Bade ise Sinti ve Romanların Duisburg, Berlin Neukölln ve Mannheim gibi sorunların önceden mevcut olduğu yerlere geldiğine dikkat çekerek, "Bu gibi yerlerde her yeni gelen bardağın taşmasına yol açan damla gibi. Dolayısı ile Sinti ve Romanlar buralarda sorunun kaynağı gibi görülüyor. Ancak doğru olan buralarda sorunların zaten önceden mevcut olduğudur.” şeklinde konuştu. Bade, uyum konusunun da Federal İçişleri Bakanlığı'ndan alınarak görevine göre farklı bakanlıklara dağıtılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : CİHAN

02.12.2014

 

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/isvicreli-yazar-romanlar--haberi/1376001