İtalya'daki Romanlar Sınır Dışı Edilme Tehlikesiyle Yüzyüze!

Anasayfa

Haberler

İtalya'daki Romanlar Sınır Dışı Edilme Tehlikesiyle Yüzyüze!

Haberler
İtalya'daki Romanlar Sınır Dışı Edilme Tehlikesiyle Yüzyüze!
İtalya’nın aşırı sağcı iç işleri bakanı Salvini, bölge yetkililerinden “yasadışı yerleşim birimi” olarak tanımladığı yerlerin haritasını çıkartmasını istedi.
Geçen hafta itibarıyla gündeme gelen kararda, Matteo Salvini, İtalyan Romanları dahilinde bulunan Roma, Sinti ve Camminanti topluluklarının yerleşim yerlerine yönelik iki hafta içerisinde bir raporun hazırlanmasını istedi. İtalyan medyasına göre, haritalar, aşırı sağcı Salvini’nin “Kampların varlığının onanması ve bunun sonucunda kampta yaşayanların İtalya’dan sınır dışı edilmesi” planının bir parçası.
İtalya’da bulunan Roma, Sinti ve Camminanti grupları geleneksel olarak göçebe bir yaşam tarzını benimsemiş, yüzyıllardır Avrupa’da yaşayan etnik Roman gruplardır. AFP’ye göre bu toplulukların yarısından fazlası İtalyan vatandaşıdır ve topluma entegre olmayı başarmışlardır.
Ancak buna rağmen, Roma, Sinti ve Camminanti’ye yönelik nefret suçları ve önyargı İtalyan toplumunda çok yüksektir. Özellikle bu grupların kamplarda yaşayan üyeleri büyük bir ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalmaktadırlar.
İtalya’da savunuculuk faaliyetlerini sürdürmekte olan Associazione 21 Luglio isimli grubun 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre bu grupların 26,000 kadar üyesi acil durum barınaklarında veya kamplarda yaşamaktadır.
Aşırı sağcı Lega partisinin lideri de olan Salvini, Roma, Sinti ve Camminanti arasında İtalyan vatandaşlığına sahip olmayanların toplanarak geldikleri ülkelere geri gönderilmeleri konusunda çağrılar yapan bir isim olarak biliniyor.
Sıfır Ayrımcılık Derneği olarak Romanlara yönelik bu ırkçılığı ve ayrımcılığı kınıyor, İtalyan toplumunu sağduyuya davet ediyoruz. Romanlara yönelik bu ayrımcılık durdurulmalı ve halkımızın üyelerinin İtalyan topluluğuna entegrasyonuna yönelik çalışmalar hızlandırılarak, ayırmaya değil, birleştirmeye yönelik bir tavır takınılmalıdır.
--
ROMA PEOPLE IN ITALY FACE EXPULSION!
The far-right minister of interior of Italy, Salvini has asked from the local authorities to draw a map that he defines as "illegal settlements".
In this decision which took its place in the Italian public agenda, Matteo Salvini asked for a report to be prepared within two weeks regarding the settlements of Roma, Sinti and Camminanti people within the Romani Society. According to the Italian media the maps are a part of the "Determination of the existence of the camps and the expulsion of the people who live within the camps" plan of Salvini.
The Roma, Sinti and Camminanti groups are ethnically Roman people who have adopted a traditionally nomadic lifestyle, populating Europe for hundreds of years. According to AFP, more than half of the population managed to integrate within the Italian society and are Italian citizens.
Despite this, the hate crime and prejudice directed towards the Roma, Sinti and Camminanti in Italy is very high. Especially the members of these populace living in camps face tremendous discrimination and racism.
According to the research conducted in 2017 by the advocacy group Associazione 21 Luglio, 26,000 members of these communities are living in emergency shelters or camps.
Salvini, who is also the leader of the far-right Lega party is known as a name who makes statements about the expulsion of people that do not possess Italian citizenship.
As Zero Discrimination Association, we condemn this racism and discrimination towards Roma and make a call of common sense and empathy towards the honored people of Italy. This discrimination towards Roma must be stopped and the endeavours regarding the integration of the members of our people within the Italian community should be hastened and a stance that promotes unification instead of separation should be undertaken.