İzzetpaşa Mahallesi’nde Çocuklar Hem Öğreniyor Hem Eğleniyor

Anasayfa

Haberler

İzzetpaşa Mahallesi’nde Çocuklar Hem Öğreniyor Hem Eğleniyor

Haberler
İzzetpaşa Mahallesi’nde Çocuklar Hem Öğreniyor Hem Eğleniyor

Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından yürütülen ”Dolapdere'de Yaşayan Romanların İstihdam Edilebilirliğinin Artırılması Projesi” kapsamında, İzzetpaşa Mahallesi'nde açılan Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde çocuk çalışmalarını programlı bir hale getirmek amacıyla Yüksek Öğretim Rehberliği Tanıtma Vakfı (YÖRET) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ortak bir çalışmaya imza attı.

Vurma Konuş Projesi gerçekleşti

YÖRET Vakfı gönüllüleri, çeşitli üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinden oluşuyor. Çocuklarla Çalışma, Çocuk Hakları, İletişim ve Liderlik Becerileri, Yaratıcı Drama, Doğaçlama Tiyatro ve Doğaçlama Müzik konularına dair eğitim almış olan gönüllüler, 10-28 Temmuz arasında 8-14 yaş grubundan 30 çocuklara ”Vurma! Konuş Projesi”ni gerçekleştirdi. 2-11 Ağustos tarihleri arasında  8-14 yaş grubundan 15 çocukla  aynı proje etkinliklerini gerçekleştirecek.

ore>
Şiddeti ve ayrımcılığı önleyici davranışlar geliştirilmesi amaçlanıyor

Proje ile 8-14 yaş grubu kız ve oğlan çocukların kişisel gelişimlerine ve birbirlerine hoşgörüyle yaklaşmalarına katkı sağlamak amaçlanıyor. Çocukların,  sanat, oyun, drama etkinlikleri ile ekip oluşturmalarına, farklılıkları kabul edebilmeleri, şiddeti ve ayrımcılığı önleyici davranışlar ve şiddetsiz iletişim dili geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

TOG  hem öğretti hemde eğlendirdi

Toplum Gönüllüleri Vakfı ile Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin ortak yürüttüğü ”Dönemsel Yaz Projesi” kapsamında Türkiye'nin farklı şehirlerinde okuyan 30 ünüversite öğrencisi genç, Çocuk Hakları, Ayrımcılık ve Risk Altındaki Çocuklarla Çalışma Yöntemleri Eğitimleri’nin ardından İzzetpaşa Mahallesi’nde bulunan Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ne gelerek 3 gün boyunca 45 çocukla deney, ip baskı, takı, maske, çarşaf boyama gibi etkinlikleri 23.07.2017-01.08.2017 tarihleri arasında  gerçekleştirdi. Projenin kapanış etkinliği olarak çocuklar pikniğe götürüldü.

Proje kapsamında 29 Temmuz tarihinde Bilgi Ünversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi'nde projeye katılan gönüllülerle beraber ”Buçuk Filmi” izlendi. Filmin yönetmeni Elmas Arus ile söyleşi gerçekleşti.