Kamu-STK Diyalog Grubu İsveç Çalışma Ziyareti

Anasayfa

Haberler

Kamu-STK Diyalog Grubu İsveç Çalışma Ziyareti

Haberler
Kamu-STK Diyalog Grubu İsveç Çalışma Ziyareti

Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından yürütülmekte olan “Romanlar İçin Kamu-STK Diyalog Grubu Yerel Modellemesi” Projesi kapsamında Kamu Kurumu ve Roman STK temsilcilerinin katılımı ile 25-29 Kasım 2013 tarihlerinde İsveç’e bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

2012 yılında Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından “Romanlar İçin Kamu-STK Diyalog Grubu Oluşturulması” projesi yürütülmüş ve projeye 7 kamu kurumu (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü) ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden 34 Roman STK’sı ile 2 Federasyon (Roman, Dom, Lom ve Abdalları temsilen) iştirakçi olarak dahil olmuştur.

2013 yılında ise söz konusu projenin II. aşaması olan “Romanlar İçin Kamu-STK Diyalog Projesinin Yerel Modellemesine” yürütülmektedir. Projenin merkezi düzeyde oluşturulan Kamu -STK Diyalog Grubu’nun devamı ve yerel düzeyde bir modellemesi olması amaçlanmaktadır.
Proje kapsamında kamu kurumu temsilcileri ve Roman STK temsilcilerinin katılımı ile 25-29 Kasım 2013 tarihleri arasında İsveç’e Romanlara Yönelik İyi Uygulama Örneklerine ilişkin bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu çalışma ziyareti kapsamında İsveç Çalışma Bakanlığı, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Ziyaret kapsamında ayrıca Türkiye’de Romanlar ve Romanlar gibi Yaşayan Gruplar başlıklı bir günlük seminerde gerçekleştirilmiştir.

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Olof Palme İnternational Center tarafından ortak düzenlenen çalışma ziyaretine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İŞKUR temsilcileri ile Türkiye’nin farklı illerinden 4 farklı grubu temsilen (Roman, Dom, Lom ve Abdalları) Roman STK temsilcileri katılmıştır.