Kamuoyuna Duyuru

Anasayfa

Haberler

Kamuoyuna Duyuru

Haberler
Kamuoyuna Duyuru

24-25 Haziran 2014 tarihleri arasında Sıfır Ayrımcılık Derneği öncülüğünde kamuoyuna “Selendi Olayları “ olarak yansıyan davanın izlenmesi ve mağdurların ziyaret edilmesi amacıyla Manisa'ya bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından Sosyal Değişim Derneği ortaklığı ile gerçekleştirilen Rodimata Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan ziyarete Roman STK temsilcileri, insan hakları örgüt temsilcileri, aktivist ve hukukçular katılacaktır.

24 Haziran Salı günü Selendi mağdurlarının yeni yerleşim yerleri ziyaret edilecek ve mağdurlarla görüşmeler yapılacaktır.

25 Haziran Çarşamba günü ise Uşak 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan dava izlenecektir.

Yapılan ziyaret neticesinde hazırlanacak rapor ise kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

Selendi'de Ne Olmuştu?
Manisa Selendi'de 31 Ocak 2009 gecesi, bir kahvede Romanlara saldırı ile başlayan olaylar, kısa sürede Romanların ev ve işyerlerinin taşlanmasına dönüştü.

5 Ocak'ı 6 Ocak'a bağlayan gece, Manisa'nın Selendi ilçesinde 35 yıldır yaşayan, 75 kişilik Roman topluluğuna, “Selendi bizimdir bizim kalacak”, “Burası Selendi buradan çıkış yok”, “Çingeneler buradan gitsin” gibi sloganlar eşliğinde yaklaşık bin kişi saldırdı.

Roman evleri, çadırları, arabaları yakıldı, yıkıldı, tahrip edildi. Polis yetersiz kaldı. Romanlar Jandarma gücüyle kurtarıldı. Selendili Romanlar, Manisa'nın Salihli ilçesine göç ettirildi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı olaya karıştıkları iddia edilen 80 sanık hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”, “kamu malına zarar vermek”, “mala zarar vermek”, “silahla tehdit”, “2911 sayılı Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” suçlarından 3 yıldan 150 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Kamu güvenliği sebebiyle davanın Uşak'ta görülmesine karar verildi.