RODA heyeti, Avrupa Konseyi Ziyaretinde Memnun Döndü

Anasayfa

Haberler

RODA heyeti, Avrupa Konseyi Ziyaretinde Memnun Döndü

Haberler
RODA heyeti, Avrupa Konseyi Ziyaretinde Memnun Döndü

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı, RODA üyesi ve basın sözcüsü Turan Şallı, Fransa-Strasbourg'da bulunan Avrupa Konseyi'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bu konuda bilgi veren Şallı: ”Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin üyesi olduğu Romanlar İçin Diyalog Ağı(RODA) Avrupa Konseyi Roman Konularından Sorumlu Genel Sekreter Özel Temsilcisi'nin Destek Ekibi (Support Team of the Special Representative of the Secretary General on Roma Issues) ve Sivil Düşün AB Programı desteği ile organize edilen 6 Nisan-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Fransa-Strasbourg'da bulunan Avrupa Konseyi'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.” dedi /p>

Şallı: ”Program dahilinde Avrupa Konseyi'nde Romanlarla ilgili çalışma yapılan birimler ziyaret edilmiş, Konsey'in ROMED, DOSTA! ROMACT gibi programları ile ilgili bilgi alınmış ve RODA'nın çalışmaları ile Türkiye'deki Romanların durumu ile ilgili Konsey temsilcilerine sunumlar yaparak bilgi alışverişi yapılmıştır. Program kapsamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de ziyaret gerçekleştirilerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin toplantı salonunda 5 kişilik ziyaret ekibimize mahkemenin özellikle Romanlarla ilgili yapılan başvurular ve bu davaların sonuçlarına ilişkin bilgileri edinme olanağı bulduk.” diye konuştu.

Ziyaret sırasında ayrıca Gaziantep'te yaşayan Suriyeli Abdal gruplarına yönelik Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından gerçekleştirilmiş olan foto belgesel çalışmasının sergi açılışı  yapıldı.

Roman Haftasında gerçekleştirilen ziyaret programı kapsamında her yıl 8 Nisan'da kutlanan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle Avrupa Konseyi Roman Konularından Sorumlu Genel Sekreter Özel Temsilcisi'nin Destek Ekibi (Support Team of the Special Representative of the Secretary General on Roma Issues) tarafından organize edilen etkinliklere de katılım sağlanmıştır. İlgili birim yetkilisi Avrupa Konseyinin Romanların sorunlarının çözümüne katkı sunmak için proje bazında destekleneceğini ve Roman sorununu önemsediklerini ifade etti.

Şallı, yaptığı açıklamasında, ”RODA'nın hedefi Romanlara yönelik hak temelli çalışmalara katkı sunmaktır. Üç gün süren ziyaretlerimiz süresince bizleri yalnız bırakmayan Anna Oprisan'a teşekkür ediyoruz.” dedi.(Haber Merkezi)

http://www.edirneyenigun.com/haber/13842/roda-heyeti-avrupa-konseyi-ziyaretinde-memnun-dondu.html