RODA: Roman Kadınlarının Son Bir Senesi Maddi ve Manevi Büyük Zorluklarla Geçti.

Anasayfa

Haberler

RODA: Roman Kadınlarının Son Bir Senesi Maddi ve Manevi Büyük Zorluklarla Geçti.

Haberler
RODA: Roman Kadınlarının Son Bir Senesi Maddi ve Manevi Büyük Zorluklarla Geçti.
Roman Diyalog Ağı pandemi ile birlikte Roman kadınların daha fazla yoksullaştığını belirtti.

Roman Diyalog Ağı (RODA), 8 Mart gündemine ilişkin Roman kadınların yaşadıkları sorunlara ilişkin bir değerlendirme yazısı yayımladı. Değerlendirmede özellikle salgınla birlikte Roman kadınların iş yükünün arttığı, erkek şiddetinin derinleştiği vurgulanarak, “Romu, Domu, Lomu, Abdalı ile tüm Roman kadınları bu eşitsizliklerin kesişimini en derinden yaşayanlar arasında yer aldı” ifadelerine yer verildi.   

'ROMAN KADINLAR DAHA YOKSULLAŞTI'

“O yüzden 8 Mart dolayısıyla bu zorluklara bir kere daha dikkat çekmek ve Roman kadının da güçlendirilmesi gereğinin altını çizmek önemli” diyen RODA’dan yapılan değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Roman kadınları aileleri birlikte pandemi sürecinde daha da yoksullaştı. Pek çoğunun hane halkı geliri temizlik işleri, müzisyenlik, sokak satıcılığı gibi günlük, güvencesiz ve insanlar arası yakın mesafeye dayandığından kesildi veya çok azaldı. Bırakın elektrik, su gibi temel hizmetlerin faturalarını ödemeyi, aileleri besleyecek gıda bile bulamadılar. Kısıtlamalar sonucunda, geniş ve kalabalık ailelerinin hayatlarını küçücük standart altı evlerine sığdırmaya çalışırken, sosyal yardımlara başvurmak, bu yardımların ailelerine ulaşmasını sağlama işi de Roman kadınlarına düştü. Sosyal yardımlarla, mahalle içi dayanışma ile ayakta kalmaya çalıştılar.”

Ev içi emeğe dikkat çekilen değerlendirmede, “Çocuklar, yaşlılar, yetişkinler hep birlikte evde kalınca, kadınların işleri bitmez oldu. Bitmez tükenmez çamaşır, bulaşık, temizlik, bakım, yemek(sizlik) döngüsüne, çocukların uzaktan eğitime erişememe durumunun eklenmesi kadınların yüklerini daha da artırdı. Korona virüsün evlerine girmesi sonucunda, evlerinde sınırlı hijyen malzemeleri ile virüsle mücadele eden, kendisi hasta olsa bile evdeki diğer hastalara bakan yine hep kadınlar oldu. Tüm bunlara artan ev içi şiddet olayları ve dışarıda özellikle de seyyar satıcılıkla uğraşan kadınların yaşadığı zorbalıklar da ilave olunca, Roman kadınlarının son bir senesi maddi ve manevi büyük zorluklarla geçti” ifadelerine başvuruldu.

‘ERKEN EVLİLİKLER DAHA YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI’

Kadınların artan iş yükünden kız çocuklarının da etkilendiğini söyleyen RODA, “Pek çoğu, gerekli elektronik cihazları, bağlantıları ya da tek gözlü kalabalık evlerde ders çalışma ortamları olmadığı için okuldan koptu veya kopma noktasına geldi. Annelerinin tüm ev ve bakım yükünü paylaşma çabasına girdiler. Roman çocuklarının okul devamı konusunda elde edilen bir arpa boyu yol da kaybedildi. Zaten yaygın olan erken evlilikler daha yaygınlaşmaya başladı. Okuldan kopma bir jenerasyonun daha beşeri sermaye biriktirme olasılığını yok etti ve gelecekte insanca yaşama standartlarına kavuşma potansiyellini zayıflattı” dedi.

Romanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için geliştirilecek olası politikaların merkezinde  kadınların ve çocukların olmasının önemine değinen RODA son olarak, “Tüm bu olumsuzlukların etkilerini hafifletmek, sayıları 5 milyona varan bir topluluğun yaşam koşullarını iyileştirmenin yanı sıra, ülkemizin gelişme dinamiklerine katkıda bulunacak ve bir bütün olarak refahını yükseltecektir. Bunun da olmazsa olmazı, Roman kadınını güçlendirmek, yoksullukla mücadele ve Roman içermesi politikalarının merkezine kadın ve çocuğu yerleştirmek, tüm seviyelerde politika yapma sürecine genelde tüm kadınların, özelde de Roman kadınının aktif katılımını sağlamaktır” şeklinde önerilerini sundu.

Artı Gerçek