Roman Yönetmen ile Buluştular

Anasayfa

Haberler

Roman Yönetmen ile Buluştular

Haberler
Roman Yönetmen ile Buluştular

Sıfır Ayrımcılık Derneği başkanı, yönetmen Elmas Arus, çoğunluğunu roman öğrencilerin oluşturduğu Edirne Fevzi Paşa okulu’nda kariyer günleri dersine katıldı.

Edirne Roman Eğitim Gönüllerini daveti üzerine kente gelen Roman Yönetmen Elmas Arus, büyük çoğunluğunu Roman öğrencilerin oluşturduğu Fevzi Paşa İlkokulu’nda kariyer günleri dersine katıldı. Arus öğrencilerle söyleşi yapmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Öğrencilerle yapılan derste Romanların yaşamlarının anlatıldığı Arus’un yönetmenliğini yaptığı “Buçuk” belgeseli izlendi.Etkinlikte öğrencilerle buluşan Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus, kendisinin de bir Roman olduğunu ama iki üniversite bitirerek yönetmen olduğunu isteyen herkesin bunu başarabileceğini dile getirdi.
Öğrencilerle tek tek ilgilenip sohbet eden Arus roman çocukların sorularını da cevaplandırdı. Bir öğrencinin Roman olduğunuz için hiç dışlandınız mı sorusuna Arus, şöyle cevap verdi; “Evet dışlandım. Derslerimde çok çalışkandım dışlanmayı umursamıyordum. Önceleri Roman olduğumu da gizledim. Oturduğum mahalle barakalardan oluşuyordu. Aşağılanmamak için eve giderken yolumu uzatıyordum. Yoksulluk, evlerimizin kötülüğü, bize çingene denmesi umudumu kırmadı, hayata karşı beni hırslandırdı. Bugün burada olduğumdan dolayı çok mutluyum.”dedi.
Roman olmanın zorluklarının sorulmasına ise Arus, “Romansan devamlı kötü insan olmadığını anlatmak zorunda kalıyorsun.”diyerek cevap verdi.Söyleşinin ardından Elmas Arus öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi.

19.01.2015

Kaynak: Edirne TV

http://www.edirnetv.com/haber/2709/roman-yonetmen-ile-bulustular.html