Romanlar için asimilasyonun diğer adı: Kentsel dönüşüm

Anasayfa

Haberler

Romanlar için asimilasyonun diğer adı: Kentsel dönüşüm

Haberler
Romanlar için asimilasyonun diğer adı: Kentsel dönüşüm

İSTANBUL (DİHA) - Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu, Sıfır Ayrımcılık Derneği ile Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi tarafından organize edilen "Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen panelde konuşan Roman Yurttaş Şadi Çatı, "Kentsel dönüşüm projelerinin, kültürlerini yok ettiğine dikkat çekerek, "Bizi bu projelerle bölüyorlar, ne dilimiz kalıyor, ne kültürümüz" dedi.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu, Sıfır Ayrımcılık Derneği ile Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi tarafından organize edilen, "Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri" kapsamında, Cezayir Toplantı Salonu'nda, Roman yurttaşların "Kentsel dönüşüm" projelerinden kaynaklı yaşadıkları sorunlar ve maruz kaldıkları ayrımcılığa ilişkin panel düzenlendi. Panelin başlamasından önce konuşma yapan Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu Sözcüsü Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Alus, "Roman yurttaşlara yönelik 'zihinsel ayrımcılık' ciddi bir boyutta yerini koruyor. Romanlar Türkiye'nin neresinde yaşıyorlarsa yaşasınlar hepsinin ortak mağduriyeti, kentsel dönüşüm" diye konuştu.

Hem evlerini yıktılar hem borçlandırıldılar!

Yapılan konuşmaların ardından Roman yurttaşların yaşadıkları sorunları anlatan belgesel film gösterimleri yapıldı. Moderatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu'ndan Başak Ekim Akkan'ın yaptığı panele Yönetmen Nejla Osseiran, Belgin Cengiz ve Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi'nden Roman yurttaş Şadi Çatı ile Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı'nın da konuşmacı olarak katıldı. Yönetmen Nejla Osseiran, evleri yıkılan Roman yurttaşların, borçlandırılarak apartman dairelerine yönlendirildiğini dile getirerek, Romanların bu şekilde kendi kültürlerinden ve yaşam bağlarından koparıldığına dikkat çekti. Osserian, apartmanlara yerleştirilen Roman yurttaşların da çoğunlukla bu tip dairelerde yaşamını idame edemeyerek, "bina" yaşamını da terk ettiklerinin altını çizdi.

'Vaatler verip çekip giderler'

Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi'nden Roman yurttaş Şadi Çatı ise yapılan yıkımla 300 Roman ailenin evsiz kaldığına dikkat çekti. Çatı, AKP hükümetinin "Kentsel dönüşüm" projelerine tepki göstererek, "Eskiden bir fakirliğimiz vardı. 2002 yılında başımıza birileri geldi, her şeyimiz gitti, fakirliğimiz bile kalmadı" dedi.

"Kentsel dönüşüm" projeleri sonucunda yıkılan evleri ile birlikte kültürlerinin de yok olduğuna vurgu yapan Çatı, "Bizim kendi dilimiz vardır. Bu dili her yerde konuşamıyoruz çünkü kimse bilmiyor. Ancak kendi mahallemizde komşularımızla konuşurduk. Şimdi bizi bu projelerle bölüyorlar, ne dilimiz kalıyor, ne kültürümüz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde dile getirdiği, "Kimsesizlerin kimsesi olmaya geldik" söylemini hatırlatan Çatı, "Açık söylüyorum yalan söylüyorlar. Seçim dönemlerinde gelip, Roman derneklerinde konuşup vaatler verirler ama sonrasında çekip giderler" diye konuştu.

Kaynak: Besta Nûçe

31.10.2014

http://www.bestanuce1.com/haber/145396/romenler-icin-asimilasyonun-diger-adi-kentsel-donusum