Romanlara Karşı Ayrımcılıkla Mücadele’de İsveç’ten İyi Bir Uygulama Örneği

Anasayfa

Haberler

Romanlara Karşı Ayrımcılıkla Mücadele’de İsveç’ten İyi Bir Uygulama Örneği

Haberler
Romanlara Karşı Ayrımcılıkla Mücadele’de İsveç’ten İyi Bir Uygulama Örneği

İsveç Hükümeti, ülkedeki Romanlara karşı tarihsel süreçte görülen ayrımcı uygulamaları açığa çıkarmak amacıyla Beyaz Rapor'un hazırlanması konusunda çalışmaktadır.

İsveç Hükümeti'nin Romanların karşı karşıya oldukları zorlukları masaya yatırdığı toplantı, 30 Eylül 2014 tarihinde Varşova'daki AGİT zirvesinde gerçekleştirildi.

Etkinlik'te, İsveç Hükümeti temsilcileri; 1900'lü yıllarda Romanlara Yönelik İstismar ve Hak İhlalleri konulu, 25 Mart 2014'te yayımlanan Beyaz Rapor'u tanıttılar.  Rapor, hükümet politikaları sonucunda  Romanların İsveç'te maruz kaldığı  tarihsel acıları; kimlik kartı sahibi olamama, zorla kısırlaştırma, göç, barınma, eğitim ve istihdama erişim problemleri başta olmak üzere mercek altına almayı hedeflemektedir.

Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Uzman Danışmanı Mirjam Karoly; “İsveç Hükümeti'nin Beyaz Raporu; tarihsel yanlışlardan bahsetmek ve ırkçılık ve ayrımcılığın uzun tarihininin resmi olarak tanınması anlamında   AGİT Bölgesi'nde gördüğümüz  iyi bir uygulama örneğidir” ifadesini kullanmıştır.

İsveç Çingene karşıtlığı ile mücadele amacıyla Mart 2014'te oluşturulan İsveç İdari Komisyonu, tanık ifadeleri ve ülkedeki Romanlara karşı tarihsel süreçte görülen ayrımcı uygulamaları açığa çıkarmak amacıyla Beyaz Rapor'un hazırlanması konusunda çalışmaktadır.e-144">

Roman aktivist Diana Nyman; “Beyaz Rapor, Roman sivil toplum örgütlerinin lobicilik faaliyetleri ve  İsveç'te Romanlara yönelik baskıcı politikaların açığa çıkarılması sayesinde yayımlanmıştır”.

Çingene karşıtlığına karşı Komisyon Başkanı Thomas Hammarberg “Romanların yaşamı halen maruz kaldıkları ayrımcılıktan etkilenmektedir. Biz, geçmişe ait suçları açığa çıkarmanın yeterli olmadığını, Romanlara yönelik günümüzdeki önyargıların da ele alınması gerektiğini söylüyoruz.  Romanlar ve Sintiler, bugün hala nefret suçlarının ve saldırıların kurbanıdır”.

Etkinlik boyunca, Roman sivil toplumundan temsilciler, İsveçli devlet memurları ile kamu yönetiminde Romanlara karşı  ayrımcılıkla mücadele için alınacak insiyatifleri ve ders kitaplarına  Roman tarihi ile ilgili konuların eklenmesi konularını tartışmışlardır.

Haber İngilizce aslından Türkçe'ye çevrilmiştir. Haberin tamamına İngilizce olarak aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

30.09.2014

Kaynak: OSCE

http://www.osce.org/odihr/124615