Romanlardan 'evde kal' çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım

Anasayfa

Haberler

Romanlardan 'evde kal' çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım

Haberler
Romanlardan 'evde kal' çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım

Türkiye'de Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için yapılan ‘evde kal’ çağrıları ve getirilen önlemler bazı üretim faaliyetlerini durdurunca, çalışamayanlar için ciddi ekonomik sıkıntılar baş gösterdi.

Euronews Türkçe, İstanbul Dudullu ve Adana Ceyhan'da kalıcı istihdamları olmayan ve çoğunlukla seyyar satıcılık, çiçekçilik, temizlik işçiliği, kağıt ve hurda toplayıcılığı ile geçimlerini sağlayan Romanlarlarla görüştü.

İşe gidemedikleri için şu anda en temel ihtiyaçları olan gıda ve sağlık malzemelerine ulaşamadıklarını anlatan Romanlar, ekonomik pakette yer alan işsizlik maaşı ya da gıda yardımları için sürekli başvuruda bulunduklarını ancak henüz yardım alamadıklarını söylüyor.

En son belediyeden yapılan yardımlar ise bir ay öncesine ait. Şu anda erzak ve temizlik malzemelerine sahip olmayan pek çok Roman koranavirüse yakalanmaktan korkuyor. Aynı zamanda son bir aydır da kiralarını ödeyemedikleri için evsiz kalma riski ile karşı karşıya olduklarını belirten Romanlar, bu şartlarda para kazanabilmek için dışarı çıkmaktan başka seçenekleri olmadığını vurguluyor. İçlerinden bazıları tezgah açamadığı için çöpleri karıştırmaya ve dilenmeye başlamış.

En büyük sorunlardan biri de çocukların eğitimden uzak kalmaları. Çünkü çoğu evinde ve çadırlarında internete sahip değil. O nedenle kısa bir süre önce uzaktan eğitime geçen Türkiye’de, özellikle Adana'da görüştüğümüz Roman çocukları eğitimden yoksun kaldı. Yetkililerin kendilerini unuttuklarını düşünüyor ve ekliyorlar: "Bu yıl 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’ne açlık ve yoksullukla giriyoruz".

Euronews

https://www.youtube.com/watch?v=Z0Xrm668YZk