Romanların yeni rotası: RODA

Anasayfa

Haberler

Romanların yeni rotası: RODA

Haberler
Romanların yeni rotası: RODA

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin ev sahipliğindeki toplantıda 2012 yılında kurulan Roman Sivil Toplum Kamu Diyalog Grubu yerine yeni yol haritası olarak kısa adı RODA olan 'Romanlar İçin Diyalog Ağı oluşturuldu...

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin ev sahipliğindeki toplantıda 2012 yılında kurulan Roman Sivil Toplum Kamu Diyalog Grubu yerine yeni yol haritası olarak kısa adı RODA olan 'Romanlar İçin Diyalog Ağı oluşturuldu.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği'nce Roman Sivil Toplum Kamu Diyalog Grubu'nda bulunan roman derneklerinin  örgütsel kapasitelerinin geliştirilmesine katkı sunmak, Roman ve Romanlar gibi yaşayan grupların yaşadığı sorunlara yerel idarelerin dikkatini çekmek ve yerel idarelerle sorunların çözümüne ilişkin kararların alınmasında öncülük etmek ve işbirliğini  geliştirmek amacıyla düzenlenen toplantı Edirne Belediye Başkanlığının desteği ile 22-23 Mart tarihleri arasında Trakya City Hotel'de gerçekleştirildi.

Toplantıya içinde 34 Roman derneği ve federasyon bulunduğu sözcülüğünü Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus'un yaptığı Roman Sivil Toplum Kamu Grubu içinde bulunan Sıfır Ayrımcılık Derneği, Diyarbakır'dan Meksa Vakfı, Manisa Roman Merkezi Konfederasyonu, Artvin Lom Derneği, İstanbul Kuştepe Gençlik Platformu, Edirne Roman Dernekleri Federasyonu katıldı.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, davetleri üzerine toplantıya Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü eski müdürü Doç. Dr. Ahmet Şengün, enstitünün yeni müdürü Yrd. Dr. Veysi  Akın'ın da katıldığını belirterek şunları söyledi:

“Kendilerine enstitü ile görüşlerimizi anlatma olanağımız oldu. 2012 yılında kurulan Roman Sivil Toplum Kamu Diyalog Grubu'nun dünü ve bugünü değerlendirildi. Yeni yol haritamızı oluşturduk. Tarihi serhat şehri Edirne Selimiye Meydanı'nda yeni bir oluşum altında kısa adı RODA olan  'Romanlar İçin Diyalog Ağı'nı oluşturduk. Bu ağ Türkiye'de roman ve roman gibi yaşayan gurupları da eskisi gibi kapsayacaktır. Amacımız ülkemizde bulunan roman ve roman gibi yaşayan toplulukların hak temelli sorunların çözümüne katkı sunmak, eğitim, barınma, istihdam, sağlık ve sosyal dışlanmanın önüne geçecek sosyal politikalar üretmek olacaktır.

Toplantımızın 2'nci gününde heyet olarak tamamı roman çocuklardan oluşan  Fevzipaşa İlkokulu'nu ziyaret ettikten sonra Edirne Vali Yardımcısı Salih Altıok, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu'nu  derneğimizin  başkan yardımcısı Sezgin Kaplan, Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus ve yönetim kurulu üyeleri Hatice Çetinkaya, Zeynep Duygu Ulusoy, Artvin Lom Derneği Başkanı Soner Durmuş, İstanbul Kuştepe Gençlik Merkezi Başkanı Bahattin Turnalı, Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler ile birlikte makamlarında ziyaret edip, çalışmamalarımız hakkında bilgi sunduk. Gerçekleştirdiğimiz toplantı bizler için olumlu geçmekle birlikte toplantı için Trakya City Hotel'in konferans salonu bizleri tahsis eden ve hizmetini esirgemeyen hotel sahiplerinden Baran Yazgan'a ve Edirne'de yaptığımız toplantıda en büyük desteği veren Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan'a, Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu'na, Edirne roman eğitim gönüllüleri derneği olarak teşekkür ediyoruz.”

25.03.2015

Kaynak: Edirne Hudut Gazetesi

 

http://www.hudutgazetesi.com/haber/22747/romanlarin-yeni-rotasi-roda.html