RUSYA’DA ROMANLARIN EVLERİ YAĞMALANDI!

Anasayfa

Haberler

RUSYA’DA ROMANLARIN EVLERİ YAĞMALANDI!

Haberler
RUSYA’DA ROMANLARIN EVLERİ YAĞMALANDI!
RUSYA’DA ROMANLARIN EVLERİ YAĞMALANDI!
Roman toplumunun Rusya’nın Chemodanovka’daki liderlerinden Nikolay Ivanov, yerel gazetelerden birine Chemodanovka’daki bir toplulukla aralarında yaşanan bir kavgadan dolayı terk ettikleri evlerinin yağmalandığını bildirdi. Romanların evlerinin su ve elektriğinin kesildiği bölgede hastaneler ve dükkanlar Romanlara hizmet vermeyi reddediyor.
“İnsanlar geri dönmeyeceğimizi düşündü, döndüğümüzde ise büyük bir öfkeyle karşılaştık” beyanında bulunan Ivanov, yerel topluluğun Romanlara yönelik düşmanlığından dolayı bölgedeki Roman halkın polis tarafından koruma altına alındığını iletti.
13 Haziran’da Romanlar ve Chemodanovka’daki bir topluluk arasında çıkan çatışma sonucu Vladimir Grushin hayatını kaybetti. Romanların bölgeden kovmaya yönelen yerel topluluğun hareketleri sonucunda 28 Roman tutuklandı ve hape atıldı. Romanların geri kalanı yaşadıkları bölgeyi terk etti ancak terk eden 600 kişiden 170’i geri döndü.
Chemodanovka bölgesinin yetkilileri ise Roman evlerinin koruma altına alındığını belirtti.Nikolay Ivanov, kendisinin ve komşularının soyulduğunu dile getirdi. Bu soygunu gerçekleştiren hırsızlar kısa sürede yakalandı.
Haber Kaynağı: