SEÇBİR Konuşmaları-42: “Roman Çocukların Eğitime Erişimde Yaşadığı Sıkıntılar”

Anasayfa

Haberler

SEÇBİR Konuşmaları-42: “Roman Çocukların Eğitime Erişimde Yaşadığı Sıkıntılar”

Haberler
SEÇBİR Konuşmaları-42: “Roman Çocukların Eğitime Erişimde Yaşadığı Sıkıntılar”

Tarih: 25 Şubat 2015, Çarşamba
Saat: 17.00-18.30
Yer: santralistanbul Kampüsü, E2-302

Konuşmacı: Elmas Arus (Sıfır Ayrımcılık Derneği)

Türkiye'deki Roman çocukların birçoğu eğitimlerine devam edememekte, yine bu çocukların büyük çoğunluğu ilköğretim birinci kademe sonrasında eğitim görememektedir. Bu konuşmada, Roman çocukların eğitime erişimine engel olan sebepler üzerinde durulucak, paydaşlara düşen sorumluluklar tartışılacak ve çözüm önerileri sunulacaktır.

Elmas Arus:
Elmas Arus, önlisans eğitimini Trakya Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü'nde, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde tamamladı. Üniversite yıllarında kendi toplumunun sorunları üzerine düşünen Arus, eşi Haluk Arus ile, 9 yıl boyunca bir grup gönüllüyle birlikte Türkiye'nin 38 şehrinde 400 Roman mahallesini ziyaret ederek çektiği, Roman üst başlığı altında toplanan Rom, Dom, Lom ve Abdal gruplarının yaşamlarını konu edinen “Buçuk” adlı belgeselle Roman bireylerin yaşamlarını geniş kitlelere duyurdu. Sıfır Ayrımcılık Derneği'nin kurucularından olan Arus, yönetmenlik ve savunuculuk yapmaktadır.

SEÇBİR Konuşmaları dizisi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) tarafından düzenlenmektedir.

http://www.secbir.org/

Kaynak: http://www.bilgi.edu.tr/tr/haberler-ve-etkinlikler/haber/4705/secbir-konusmalar-42-roman-cocuklarn-egitime-erisimde-yasadg-skntlar/