SLOVAKYA'DAKİ ROMANLARIN YAŞAM KALİTESİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Anasayfa

Haberler

SLOVAKYA'DAKİ ROMANLARIN YAŞAM KALİTESİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Haberler
SLOVAKYA'DAKİ ROMANLARIN YAŞAM KALİTESİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR
Slovakya'da gün geçtikçe daha fazla Roman, uygun şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye başladı. Bu bilgi Slovak Hükumeti Roman Birimi'nden Abel Ravasz tarafından resmi olarak paylaşıldı.
Uluslararası kuruluşlar ve STK'lar bazı Romanların Slovakya'da hâlâ yetersiz koşullar altında yaşadığının altını çizdi. Buna rağmen, Slovakya hükumetinin efektif çalışmaları ve Roman STK'larının aktif rol alımı ülkedeki Romanların imkânlarının düzelmesinde büyük bir katkı sağladı.
Ravazs, ülkenin bir "Roman Topluluğu Atlası"na sahip olduğunu da aktararak şunları söyledi: "Atlas, Slovakya'daki Roman topluluğunun nerede ve ne durumlarda yaşadığını göstermekle birlikte aynı zamanda suya, elektriğe doğalgaza ve temel ihtiyaçlara olan erişimlerini de belirtiyor."
Romanların yaşam kalitesinin artışına dair rakamsal veri sağlamayı da ihmâl etmeyen Ravazs şöyle devam etti; 2004 yılında, barınma amaçlı suya erişimi olan Roman sayısı %36'ydı. 2013'te bu rakam %48'e yükseldi ve nihayet bugün, bu rakamın %61'i gördüğünü söyleyebiliriz. Bunun dışında diğer alanlarda da kayda değer gelişmeler görmekteyiz."
Yoğun bir Roman popülasyonuna sahip olan Slovakya'daki gelişimlerin tüm Roman camiasına umut olmasını diliyoruz.