En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Başladı!

Anasayfa

Haberler

En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Başladı!

Haberler
En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Başladı!

Sıfır Ayrımcılık Derneği, içinde bulunduğu Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişimi ile işbirliği halinde yürütülen Roman Sivil Toplum Örgütleri Projesi kapsamında,  2018’den beri Türkiye’nin En Roman Dostu Belediye Başkanı’nı seçiyor. Geçtiğimiz yıl ödülü Samsun Canik Belediye Başkanı Sayın Osman Genç ve İstanbul Şişli Belediyesi Başkanı Sayın Hayri İnönü almaya hak kazanmıştı. Ödülü alan belediye başkanları ekipleriyle birlikte proje kapsamında seçilen diğer belediye başkanlarıyla Brüksel’de bir araya geldiler.

Sıfır Ayrımcılık Derneği bu sene de Türkiye’nin En Roman Dostu Belediye Başkanı’nı seçmek üzere bir kampanya başlattı. Kampanya, her sene Dünya Roman Günü olarak kutlanan 8 Nisan’da başlayacak. En Roman Dostu Belediye Başkanı Kampanyası’na katılacak olan adayların en geç 06 Eylül 2019 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

EN ROMAN DOSTU BELEDİYE BAŞKANI BRÜKSEL’E DAVET EDİLECEK

Belediye Başkanları adına yapılacak başvurular, sorulardan oluşan form doldurularak ve ve ek dokümanları hazırlanarak yapılabilir. Seçim, jüri heyeti tarafından gerçekleştirilecek. Jüride yer almaları için, Romanların da bulunduğu yetkin sivil toplum temsilcileri, akademisyenler, yerel yönetim uzmanları ve alanında uzman olan kişiler davet edilecek. Seçilen Belediye Başkanı İstanbul’da yapılacak bir toplantıyla kamuoyuna duyurulacak. Ayrıca Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişimi’nde yer alan diğer ülkelerde seçilmiş En Roman Dostu Belediye Başkanları ile birlikte  beraber Brüksel’e davet edilecek.

ÖDÜL BELEDİYELERİN ŞEFFAF VE AYRIMCILIKTAN UZAK POLİTİKA OLUŞTURMASINI AMAÇLIYOR

Sıfır Ayrımcılık Derneği, Roman Yerel Sivil Toplum Örgütleri Projesi’nin amacını şöyle özetliyor: “Birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmemiz için şeffaf ve ayrımcılıktan uzak belediyecilik anlayışının yaygınlaşması ve uygulanması büyük önem taşımaktadır. Belediye Başkanlarının yerel yönetimlerde Romanlarla ilişkilerinin güçlendirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca belediyelerin ve belediye başkanlarının, Romanların toplumsal içermesi konusunda sorumluluk almaya teşvik edilmesi ve farkındalık sahibi olmasını amaçlıyoruz. Bu kampanya ile uluslararası platformlarla bağ kurarak daha geniş ağlarda birlikte roman içermesi konusunda önemli adımlar atmayı amaçlıyoruz. Romanların toplumsal içermesi konusunda yaşanan sorunlara yönelik uygulanabilir ve bütünlüklü sosyal politikalar geliştirmek istiyoruz.”

Başvuru için gerekli koşullar:

Şeffaf belediyecilik ilkelerini benimseyen ve ayrımcılıktan uzak katılımı savunan belediyecilik anlayışı içinde hareket eden ve kendi sınırları içerisinde Romanlar ve Roman gruplarından herhangi bir topluluğu barındıran belediyeler başvuruda bulunabilir.

Başvuru şekli ve tarihi :

·         Adaylar, En Roman Dostu Belediye Başkanı aday başvuru formunu eksiksiz olarak doldurarak,  aday Belediye Başkanı tarafından imzalanıp tarandıktan sonra,

·         Başvuru formunu destekler nitelikte makale, haber, raporlar, protokoller eklenerek,

·         Roman toplulukların Belediye ile ilgili görüşlerini geribildirimlerini içeren raporu eklenerek,

·         Fotoğraflar eklenerek,

·         “En Roman Dostu Belediye Başkanı Başvurusu”  başlığıyla esinihlamur@gmail.com  adresine gönderilmesi, ek belgelerin 25 MB sınırını aşmaması gerekmektedir.

·         Kampanyanın son başvuru tarihi olan 06.09.2019 tarihine mesai bitimine kadar formu  ve ek belgeleri eksiksiz teslim etmeleri gerekiyor. Başvuru formuna http://www.sifirayrimcilik.org/ adresinden ulaşılabilir.

EN ROMAN DOSTU BELEDİYE BAŞKANI BAŞVURU FORMU:

http://www.sifirayrimcilik.org/wp-content/uploads/2019/04/EN-ROMAN-DOSTU-BELEDİYE-BAŞKANI-BAŞVURU-FORMU.pdf